• ورود به سايت
 • 0

  امتحان نهایی فیزیک 3 چگونه خواهد بود؟

  ۹ خرداد, ۱۳۹۴

  نویسنده: مهدی هاشمی

  همان‌طور که می‌دانید، کتاب درسی فیزیک سال سوم دبیرستان برای سال تحصیلی 94-93 تغییر کرد. این تغییر باعث می‌شود فرم سؤالات امتحان نهایی نیز دستخوش تغییراتی شود. در این نوشتار، می‌خواهیم به مهم‌ترین تغییراتی که احتمالاً در امتحان نهایی فیزیک (3) رخ می‌دهد، اشاره کنیم. پس برای این‌که امتحان فیزیک (3) را با موفقیت پشت‌سر بگذارید، به نکاتی که در ادامه می‌خوانید، خوب توجه کنید.

  دی ماه سال 93 دو نوع امتحان نهایی برگزار شد. یک امتحان براساس کتاب‌ قبلی و یک امتحان بر اساس کتاب جدید(این رو خیلی ها  نمی‌دونن ولی شما این رو الآن فهمیدین؛ چون شما فرق دارین، شما خیلی سبزی هستین 🙂 )

  پس اولین کاری که باید انجام بدهید، این است که امتحان هایی را که بر طبق کتاب درسی جدید برگزار شده است، از اینجا (امتحان رشته تجربی)و اینجا (امتحان رشته ریاضی) دانلود کنید. احتمالاً در 12 خرداد، امتحانی مشابه به امتحان‌های دی ماه 93 روبه‌رو خواهید شد که در آن‌ها، نقش مطالب جدید و تمرین‌های کتاب درسی کاملاً پررنگ است. برای کسب نمره‌ی‌ خیلی خوب علاوه بر تسلط بر کتاب درسی باید توجه داشته باشید که چه مواردی در امتحان نمره دارد و اگر آن‌ها را ننویسید، نمره از دست می‌دهید. این امر فقط با تسلط روی کلید دو امتحانی که برای‌تان قرار دادیم، حاصل می‌شود.

  برای این که بدانید امتحان روز سه شنبه احتمالا به چه شکلی خواهد بود در ادامه، به مهم‌ترین نکاتی که در 2 آزمون دی‌ماه دیده می‌شود، می‌پردازیم. این نکات رویکرد امتحان پیش‌رو را برایتان معلوم می‌کند…

  ابتدا به نکات قابل توجه امتحان نهایی فیزیک (3) رشته‌ی تجربی می‌پردازیم:

  1- قسمت الف و پ سؤال، عیناً جملات کتاب درسی‌اند، اما کلمه‌ای که در کتاب درسی با رنگ آبی نوشته شده است، در این جملات حذف شده‌ است. پس حتماً به قسمت‌هایی که در کتاب درسی به رنگ آبی نوشته شده است، خیلی دقت کنید.

  2- سؤال 2 مشابه پرسش 3 صفحه‌ی 45 کتاب درسی رشته‌ی تجربی و صفحه‌ی 78 کتاب درسی رشته ریاضی است. این را به خاطر داشته باشید که چون کتاب درسی تغییر کرده برای چند دوره، مثال‌ها و تمرین‌های کتاب درسی عیناً یا با کم‌ترین تغییر در امتحان نهایی حضور خواهند داشت! پس دومین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، این است که روی مثال‌ها و تمرین‌های کتاب‌درسی، تسلط داشته باشید.

  3- به سؤال 4 و جواب آن دقت کنید. رویکرد کتاب درسی جدید در مبحث قانون کولن و میدان الکتریکی، استفاده از بردارهای یکه است. حتماً یک سؤال از این موضوعات در امتحانتان خواهید داشت. پس خیلی خوب روی این مبحث تسلط پیدا کنید. بهترین منبع هم برای تمرین روی این موضوع، مثال‌ها و تمرین‌های کتاب درسی است. دقت کنید که حتماً پاسخ را کامل بنویسید. مثلاً نوشتن عبارت زیر خودش 0.25 نمره دارد.

  4- صفحات 53 تا 58 کتاب درسی رشته‌ی تجربی و 86 تا 92 کتاب‌درسی رشته‌ی ریاضی به احتمال زیاد 0.5 نمره را به خودش اختصاص می‌دهد. دقت کنید که مقاومت‌های پیچه‌ای و مقاومت‌های ترکیبی، از قسمت‌هایی هستند که تازه به کتاب فیزیک 3 اضافه شده‌اند.

  5- سؤال 16 دقیقاً‍ مشابه پرسش‌های کتاب درسی‌تان است. همان‌طور که گفتیم، با توجه به جدید بودن کتاب درسی، تعدادی از سؤال‌ها عیناً از مثال‌ها و تمرین‌های کتاب طرح می‌شوند.

  6- مبدل‌ها از قسمت‌های جدید کتاب درسی‌اند و احتمالاً پای ثابت امتحان نهایی! همان‌طور که می‌بینید، سؤال 18 امتحان رشته‌ی تجربی و سؤال17 امتحان رشته‌ی ریاضی به این مبحث اختصاص داشته است.

  حالا به سراغ نکاتی از امتحان رشته‌ی ریاضی می‌رویم که در بررسی امتحان رشته‌ی تجربی به آن‌ها اشاره نکردیم:

  1- سؤال 3 مشابه پرسش 5 صفحه‌ی 32 کتاب درسی است. این سؤال‌ها هم مشخص می‌کند که تمرین‌های کتاب درسی چه‌قدر مهم هستند. دانش‌آموزان رشته‌ی ریاضی دقت کنند که کتاب درسی رویکرد جدیدی در مبحث ترمودینامیک دارد که در این رویکرد، تغییرات انرژی درونی نقش مهمی دارد.

  2- سؤال 4 از شکل‌های فصل الکتریسیته‌ی ساکن طرح شده است. شکل‌ها و تصاویر این فصل بسیار مهم هستند. هم دانش‌آموزان رشته‌ی ریاضی و هم دانش‌آموزان رشته‌ی تجربی، باید به شکل‌های این فصل توجه ویژه‌ای داشته باشند. دانش‌آموزان رشته‌ی ریاضی به تصاویر بخش توزیع و القای بار در رساناها نیز خیلی خوب دقت کنند.

  3- قاعده‌ی دست راست خیلی مهم است. کاربردهای آن را در سؤال‌های 7 و 8 می‌بینید. یک بار برای همیشه قاعده‌ی دست راست را یاد بگیرید؛ چون در کنکور هم خیلی با آن سروکار خواهید داشت. در ضمن، این سؤال‌ها هم عیناً از کتاب درسی انتخاب شده‌اند.

  مباحث جدید دیگری هم در کتاب درسی‌تان مطرح شده است که احتمالاً از آن‌ها هم سؤالاتی طرح شود:

  1- نسبت تراکم (رشته‌ی ریاضی) 2- قدرت دی‌الکتریک 3- رساناهای منزوی (رشته‌ی ریاضی) 4- مولدهای جریان متناوب و انتقال توان الکتریکی 5- پرسش‌های انتهای فصل در تمام فصول

  با توجه به آنچه در دو امتحان نهایی دی ماه دیدید و نکاتی که در این مقاله خواندید، احتمالا رویکرد امتحان پیش‌رو به طور کلی مشابه امتحان‌های سال‌های گذشته ولی با نگاه ویژه به مطالب و تمرین‌های جدید کتاب درسی خواهد بود.

  در پایان امیدواریم با توجه به نکاتی که در مقاله ذکر کردیم، توانسته باشیم در راه کسب نمره‌ی خیلی‌خوب از امتحان نهایی، به شما کمک کرده باشیم.

  22+
  ارسال به دوست من
  FacebookGoogle+LinkedInTwitter  

  ۶۸ کامنت دارد

  ایمیل شما منتشر نمی شود فیلد های ستاره دار الزامی می باشند


  عدد
  *****
  را با عدد
  *****
  جمع کنید و نتیجه را در
  *****
  ضرب کرده و بر
  *****
  تقسیم کنید و نتیجه را منهای
  *****
  کنید ؛
  هرچی به دست آوردید را در کادر زیر بنوسید - توجه داشته باشید استفاده از ماشین حساب مجاز نبوده و باید حتما با ذهن حساب کنید ،
  خیلی ببخشید که هر بار باید موقع نظر دادن این قدر محاسبه کنید ، این کار فقط و فقط برای جلوگیری از نظر دادن ربات های خیلی بد طراحی شده است .  نظر شما

   ۶۸ نظر

  1. سلام،ننوشتن فرمول در امتحان فیزیک رشته ریاضی،حتی اگر جواب درست باشه،نمره کم میکنه؟

   0
   • سلام
    بله

    0
  2. در مورد کتاب زیست ۲ قسمت اول فصل ۸ توضیح داده نشده

   1+
  3. سلام فناورى و کاربرد و مطالعه ازاد در نهایى هست؟؟و ازمایش چطور؟

   2+
   • سلام
    فناوری کاربرد هست
    آزمایش هست
    مطالعه آزاد نیست

    1+
  4. چند نمره تعریفی میاد

   1+
   • ۸نمره مفهومی میاد و ۱۲ نمره مسئله 🙂

    2+
  5. ببخشید واسه امتحان فیزیک فناوری و کاربرد هم میاد؟؟؟؟

   1+
   • نه نمیاد 🙂

    4+
   • ببخشید برای امتحان نهایی بخش فناوری و کاربرد فیزیک می اید؟ لطفا پاسخ دهید

    5+
  6. سلام
   من دنبال ی کتاب خوب برای فیزیک میگردم که هم امتحان نهایی رو خوب بدم و هم دیگه برای کنکور کتاب دیگه ای نخرمو همونو بخونم .اگه میشه بهم معرفی کنید

   2+
   • سلام
    تیپ سوالای امتحانی با کنکور فرق می کنه برای همین بهتره که برای هر کدومش، کتابای مخصوص خودش رو بخونی 🙂
    برای امتحان نهایی بهتره از کتاب ماجراها استفاده کنی و برای کنکور هم کتاب چهارجلدی فیزیک پایه و پیش رو بخون

    1+
  7. سلام من کتاب فیزیک٣ و ازمایشگاه (سوال+اموزش) دکترمحمدمهدی تنکابنی پور چاپ ٩٣نوبت دو رو گرفتم که مال سال تحصیلی ٩٣-٩۴ هست . میخواستم ببینم چاپ جدیدش اصلا اومده؟ تو کدوم قسمت سایت میشه خرید؟

   1+
   • سلام
    فیزیک ۳ که هنوز چاپ جدیدش نیومده!!!!! همین پاییز منتشر میشه!

    0
  8. ببخشید میشه یک کتاب عالی تشریحی فیزیک سوم تجربی برای امتحان نهایی ۹۴ معرفی کنید. ممنون میشم

   0
   • برای امتحان نهایی؟؟؟ ماجراهاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

    1+
  9. سلام مشه راجب قرابت معنایی هفت خان توضیح کامل بدین لطفا

   0
   • بهترین کتاب قرابت معنایی دنیا با تست‌های تألیفی ناب و درجه‌ یک، آزمون‌های دوره‌ای و جامع، طبقه بندی درس به درس و خیلی چیزای خوب دیگه تقدیم تو باد!

    1+
  10. سلام من میخاستم یک کتاب برای فیزیک ۳ بگیرم که نمراتم بره بالا خواهشا یک کتابی بهم پیشنهاد بدید باتشکر

   0
   • سلام
    هم میتونی از فیزیک ۳ ماجراها هم فیزیک ۳ ریاضی یا تجربی که البته هر دو در دست انتشار هستن 🙂

    0
  11. من میخواستم برای کنکور ۹۵ شروع کنم به درس خوندن میخواستم ببینم کی کنکور ۹۴ ضمینه ی کتاب هاتون میشه و کتاب های جدید کی انتشار پیدا میکنه ؟

   0
   • سلام
    ویرایش کتابها با کنکور ۹۴ منتشر شدن 🙂
    تاریخشون رو تو بنرها اعلام کردیم.

    0
  12. سلام من کنکورى ٩۵ ام و کتاب ادبیات و عربى جامع چاپ ٩٣ رو دارم میخواستم ببینم هر کدوم ویرایش میشن یا نه و در چه حد؟

   1+
   • سلام
    هر دو ویرایش میشن
    حذفیات کتاب درسی عربی تو کتاب عربی جامع اعمال شده و تست های ادبیات جامع هم اصلاحات داشته و هم افزایش،پاسخ های زبان فارسی هم کلن بازنویسی شده 🙂

    0
  13. با سلامو خسته نباشید خدمت خیلی سبز عزیز . ی درخواستی داشتم . امکانش هست سوالای زیست کنکور رو جناب نصری تحلیل کننو پیشنهادشون رو به بچه های سوم بگن ک چجور بخونن . ممنون میشم . خیلی ها میخوان جناب نصری تحلیل کنن . خواهشن تایید کنید

   0
   • درود ایمان جان
    الان درگیر انتشار کتابهای جدید هستیم ولی مرسی از پیشنهادت 🙂

    0
  14. سلام…خواستم یه تشکر ویژه از شما داشته باشم،واقعا نمره فیزیکمو مدیون شما هستم!!

   0
   • خوشحالیم و خداروشکر
    البته زحمات خودتم بی تاثیر نبوده!

    1+
  15. سلام. آقا با توجه به روند سختی سئوالات شیمی کنکور یه کتاب کاملا فضایی و المپیادی با صددرصد سئوالات تالیفی گردن کلفت بشدت نیازه … خواهش میکنم برای کنکوریای ۹۵ روش کار کنید .
   ممنون

   0
   • فضایی!!! گردن کلفت!!! 🙂
    چشم

    0
  16. سلام خیلى سبز سریع برو سایت سنجش سوالاى گسسته و شیمیو بچسبون به کتابات چاپشون کن میخوایم بخریم 😀 حدودا کی آمادست؟

   0
   • سلام دوست عزیز
    چشم، حتمن! سوالا که سهله، پاسخ تشریحیم میذاریم! 🙂

    0
  17. سلام. کتاب هندسه تحلیلی ای ک تو راهه کی میاد؟ ویرایش همین قبلیاس یا ی کتاب جدیده؟

   0
   • سلام،یه کتاب جدید با یه عالمه درس نامه های کاربردی و پرمثال و همراه با تست های کنکور و تالیفی:)
    مردادم میاد.

    0
  18. خیلی نامردن از ما خیلی سخت میگرن امتحان ها رو ….

   2+
  19. سلام…مرسی که اطلاع دادین امتحان قراره سخت بشه.بچه های کلاسمون گریه میکردن و من خوشحال بودم که امتحان رو خوب دادم…
   ولی متاسفانه پیشبینی شما نسبت به اینکه سوالا شبیه کتاب یا با ((کمی)) تغییر خواهد بود اونقدرا هم درست نبود
   در کل نمره ی فیزیک رو مدیون شما هستم…ممنون!

   0
   • سلااام، برای رشته ریاضی:
    سوال ۸ مشابه پرسش ۴-۸ ص۱۳۸
    سوال۹مشابه سوال ۳صفحه ۱۳۹
    سوال۱۲ مشابه مثال۲-۳ صفحه ۴۰
    سوال۱۳مشابه سوال ۱۳ صفحه ۱۱۴
    سوال۱۵دقیقن سوال ۵صفحه ۱۴۰ و سوال ۱۷مشابه سوال ۸ صفحه۱۶۹ بود 🙂

    0
  20. سلام خوب هستید…. من و تمام دوستام برای این امتحان فیزیک داغون شدیم ….. کلا دیروز داشتیم گریه میکردیم…. اولین و تنهاترین امتحان وحشتناک عمرمون بود…. من ودوستام فیزیکمون خوب بود و راحت سولات سال های قبل رو حل میکردیم سولات دی رو هم خوندم ولی مثله اینکه براساس کتاب قدیمیه بوده…. امتحان امسال خیلی متفاوت بود…. من اینترنتم یه مدتی قطع بود وچون امتحان داریم درسام رو میخوندم…. دیشب نت رو وصل کردیم …. الان که اومدم واین مطلب رو دیدم گفتم کاش زودتر این قسمت رو دیده بودم 🙁 …. خوشبحال همه اونایی که میدونستن … منم خیلی سبزیم … کلروفیل نازه رو هم دارم … فقط این نت بد موقع به مشکل خورد… فقط دعا کنین قبول بشیم به حق این روزهای عزیزممنون که به فکر بچه هاییید …برامون دعا کنید… خواهش میکنم….

   1+
   • سلام
    ان شااله که قبول میشی نگران نباش:)

    0
  21. اییییییییییییییییییییینه
   تبریک………….تبریک به شما………………تبریک به خودم……………….تبریک به همه
   بررسی کردم امتحان نهایی میشم ۱۹/۷۵
   فقط و فقط با کتاب فیزیک۳ دکتر محمد مهدی تنکابنی پور

   1+
   • آقااااااااااااااااااااااااا تبریک 🙂

    0
  22. ممنون خیلی سبز از این نکات خوب
   امتحان آسون بود
   فقط باید کتاب رو نقطه به نقطه میخوندی
   امسال سبک سوالا به کل تغییر کرده خوندن نمونه سوال هیچ فایده ای نداره! فقط کتاب!
   در ضمن یادتون رفته بود توی این نکات بنویسین که فناوری و کاربردو حتمن بخونین!!!!!!!

   0
  23. خیلی امتحان بدی بود…..

   0
  24. ممنون که یادآوری کردین امتحان دی ماه خیلی مهمه.
   بیشتر روی دی تمرکز کردم.
   ولی ۰/۵یا۰/۲۵ اشتباه دارم:(

   0
  25. خیلی ممنون خیلی سبز. فوق العاده بود . به لطف شما ۲۰ میشم . مخصوصا قسمت بردار های یکه که گفته بودین دقیقا اومد . جاخالی هایی که با رنگ آبی بودن هم همینطور .
   خیلی سبز مچکریم !!!

   0
   • همیشه ۲۰ باشی 🙂

    0
  26. با سلام خدمت خیلی سبزیای عزیز . ی نکته ای میخواستم به دوستان خیلی سبزی بگم . دوستان خودتون بهتر از من سوالات نهایی رو بررسی کردینو دیدین ک طراحای سوال رو نقطه ضعف بچه ها دست گذاشتن . نمونش همین فیزیک ک سوالاش ساده بود ولی بعضی سوالات رو از داخل جواب پرسش های کتاب مطرح کرده بودن یا اینک ی کوچولو سوالو تغییر دادن . برای نمره ی کامل گرفتن فقط فقط کتاب درسی رو بخونید حتی اون چیز هایی ک ساده بنظر میادم بخونید به قول خودمون و او به واو کتاب رو بخونید . کتابای خیلی سبز مکمل کتاب هستن . اگر در کنار کتاب درسی در آخر خیلی سبز رو بخونید شک نکنید ۲۰ میشین . توکلتون به خدا باشه ۵ تا امتحان باقی مونده رو همه چی کتاب رو بخونید .بخصوص درس شیمی و ریاضی رو تمرینات کتاب زوم کنید و متن کتاب .به امید موفقیت دوستان به خصوص خیلی سبزیای گل . خیلی سبز عزیز حتمن تایید کن . ببخشید طولانی شد

   1+
  27. سلام!ممنون از اطلاع رسانیتون
   این نسبت تراکم که فرمودین تازه به کتاب اضافه شده میشه بگید کدوم صفحه است؟

   0
   • چرا نمیشه؟!!!
    صفحه ۲۲ پاراگراف ۴ (الف)مرحله مکش با رنگ آبی وسط صفحه، دیدی؟؟؟

    0
  28. با سلام خدمت خیلی سبز عزیز . ممنون از این اطلاع رسانی خوب . من ک به همه توصیه میکنم اول و آخر کتاب درسی در کنارش خیلی سبز .

   0
  29. عالی بود.ممنون

   0
   • مرسی از خود خود خودت:)

    0
  30. واقعا سایت عالی دارین خیلی سبزی ها این مقاله ی شما حتی توی بقیه ی سایت ها نیومده و این فرق شماست فک کنم ممنون واقعا عالی بود برام و حتما استفاده میکنم

   0
   • خوشحالیم که کمکت کردیم:)
    ما اینیم دیگه!!!

    0
  31. سلام
   ای بابا
   کلا به ما قشر ضعیف(!) و مظلوم(!!!!!) دانش آموزان همیشه ظلم و ستم میشه
   ولی امیدوارم که همه دانش آموزای تجربی فقط موفق بشن …بحلهههههه
   ممنون

   0
   • سلام
    امیدواریم که همه موفق بشم:)
    حتی شما دوست عزیز 😀

    0
  32. سلام 🙂
   میگم الان من به مسائل پایان فصل مسلط باشم میتونم نمره بگیرم ؟
   خیلی ممنون 😀

   0
   • ان شااله:)

    0
  33. سلام ! خیلی ممنون که آگاهی رسوندین.خیلی ها نمیدونن قراره چه بلایی سرشون بیاد.ولی ما خیلی سبزی هستیم 😀 من روشم اینه که کتاب رو خط به خط با توضیحات و مثال هاش میرم جلو و هرجارو دیدم نمیفهمم میرم سراغ جزوه چون در طول سال خوندم همرو.امیدوارم همه موفق باشن.

   0
  34. سلام خیلی مفید بودن ممنون ولی چرا دی اینقد سخت دادن؟ دانش اموزا چ گناهی کردن؟

   0
   • ؛)
    امتحانه دیگه! ولی برای خرداد با خیلی سبز خیالت جمع!

    0
    • حیف ک الان دیره وگرنه حتما تهیه میکردم با کتاب پیش برم خوبه؟

     0
     • ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه است دوست خوب!

      0
  35. Be nokat mohemi eshre kardin
   TnX

   0
   • امیدواریم بهترین نتیجه ها رو بگیرید!
    موفق باشید یه عالمه! 🙂

    0